امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 13 میانگین: 4.8]

در این مقاله شما با تیرآهن و کاربرها، موارد استفاده، مزایا و معایب آنها بیشتر آشنا می شوید پس تا پایان مقاله را دنبال کنید.

تیرآهن چیست؟

پرکاربردترین و مهمترین پروفیل ساختمانی از آهن تشکیل می شود و اصلی ترین جز ساختمان ها اسکلت فلزی، که به شکل های I و H سطح مقطعی مانند حروف انگلیسی هستند و به طورکلی ساختمان سازی اسکلت فلزی بدون وجود آنها غیر ممکن است.

درساختمان سازی تیرآهن ها یک جز سازه ای به شمار می روند که تحمل انتقال بارهایی که به ساختمان وارد می شوند را داررند و از دو بخش بال و جان تشکیل شده که بخش میانی تیرآهن است .

مزایایی استفاده از تیرآهن در ساختمان سازی

استفاده از تیرآهن در ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. اولین مورد اینکه  قطعاتی پیش ساخته در کارخانه های فولاد سازی است که به صورت صنعتی تولید می شوند و احتمال خطاهای تولید در کارگاه ها را نمی توان نادیده گرفت و همچنین به علت آماده بودن تیرآهن سرعت کار در ساختمان سازی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

استفاده از آن به دلیل آماده بودن آنها سرعت کار ساختمان های اسکلت فلز بسیار بالاتر است. نکته مهم دیگر در استفاده از تیرآهن در ساخت ساختمان های اسکلت فلزی این است که پس از پایان ساخت سازه امکان توسعه در مراحل بعدی را فراهم می کند.

از دیگر مزایای آن در ساختمان سازی به طور کلی ساخت ساختمان های اسکلت فلزی پروفیل های آهنی نسبت به مقاطع سازه های بتنی فضای کمتری اشغال می کند و از نظر اقتصادی نیز به صرفه هستند. بازسازی سازه های ساخته شده از آهن نسبت به دیگر سازه ها گسترش بهتری دارند.

تیرآهن

معایب استفاده از تیرآهن

یکی از دلایل عدم مقاومت آنها در برابر خوردگی است چون فلزات در برابر محرک ها و شرایط جوی واکنش نشان می دهد. مورد بعدی ضعف آنهاست که تمایل به کمانش است که این هم به علت ماهیت فلزی آنها است.

کاربرد تیر آهن در ستون ها

از این نوع آهن که به صورت بال پهن با مقطع مربع شکل را برای ستون سازه ها استفاده می کنند. ستون ها انتقال دهنده نیروهای افقی و نیروهای عمودی باد به فوندانسیون ساختمان ها هستند.

ستون ها در ساختمان های اسکلت فلزی به 3 صورت می توان استفاده کرد:

  •  در ستون های کناری که نصف بار مربه را انتقال می دهد.
  •  ستون های گوشه که نصف بار مربع را انتقال می دهد.
  • ستون های وسط را اگر در مرکز مربع در نظر گیریم، کل بار را انتقال می دهد.

کاربرد تیرآهن در تیرک های فرعی یا میانی

تیرک ها در ساختمان سازی اعضای میانجی یا ستون است که برای تیرک های میانی از تیرآهن های کوچک استفاده می کنند. مهمترین وظیفه  این نوع تیر فرعی اتصال تیر اصلی به ستون ها و انتقال بار به تیر اصلی به صورت غیر مستقیم می باشند.

کاربرد تیرآهن در تیر کلاف

از این نوع به عنوان تیر کلاف در ساختمان سازی استفاده می شود. تیر کلاف هم یک تیر افقی است که به صورت دو تیر عرضی در سقف به خرپای سقف متصل می شود و بار تیر اصلی را به ستون ساختمان انتقال می دهد.

کاربرد تیرآهن در پل سازی

این سازه از یک تیرآهن افقی تشکیل شده که در انتهای خود توسط پایه هایی که وزن پل، وسایل تقلیه و ترافیک را بتوانند تحمل کنند .

تیرآهن

اصول استفاده از تیرآهن در پل سازی

اصول طراحی پل چه محدب، مقعر یا صاف باشد به میزان استحکام بار این سازه است و همچنین این پایه ها یک پل هستند که وظیفه تحمل بار را دارد.

در ساخت پل اگر از تیرآهن استفاده کنید، نیروهای کششی و فشاری که به آنها وارد می شود جلوگیری می کند و به همین دلیل برای مقاومت در برابر پیچ خوردن و خم شدن آنها به خاطر بارهای زیاد روی پل، استفاده از یک تیرآهن قوی بسیار مهم است.

برای ساخت پل با استفاده از تیرآهن، از خرپا هم استفاده می کنند. به این صورت خرپاهای ساخته شده از فولاد برای پشتیبانی از تیرآهن استفاده می شود که نیروهای کششی و فشاری بر آنها به صورت یکسان پخش شود. دو سر تیرآهن های که در پل سازی به کار می روند باید به وسیله پایه نگه دارند تا ظرفیت تحمل بار پل بیشتر شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در سایت آهن حامی با کارشناسان ما در تماس باشید.

6 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *