امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 5]

ناودانی چیست؟

ناودانی یک پروفیل ساختمانی مقطع باز می‌باشد که به شکل U است، در موارد بسیاری با نبشی شباهت دارد و بسیار مستحکم و مقاوم می باشند. از این رو می توانند در مقابل حوادث از ساختمان محافظت کند. ناودانی سرعت نصب خوبی دارد و برای دردانه ها و خرپاها بسیار مناسب می باشد.

همچنین از عمر طولانی برخوردارند و از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه می باشند و به دلیل انعطاف پذیر بودن و سبک بودنش از سایر مقاطع فولادی بسیار پرکاربرد ترمی باشد.

انواع ناودانی براساس روش تولید

 فابریک

در این روش تولید ابتدا شمش های فولادی در دستگاه نورد قرار داده شده و با ایجاد حرارت و گرما محصول به حالت یک رول صاف خارج می شود و در مرحله بعد رول ها در دمای بالا از غلطک های دستگاه نورد عبور می کند و به شکل ناودانی در می آیند و در آخر قطعه سرد می شود این سرد شدن قطعه باعث انقباض آن می شود.

 پرسی

با ایجاد پرسکاری روی ورق های فلزی ناودانی پرسی تولید می شود. در این روش تولید ورق های فلزی وارد دستگاه پرس می شود و به شکل ناودانی فرم داده می شود. این محصول به دلیل انجام پرس روی آن ها از ضخامت کمتری برخوردار است اما از ابعاد دقیقی برخوردار می باشند.

انواع ناودانی به شکل ظاهری

در صورتی که به دنبال قیمت نبشی و ناودانی هستیم، بهتر است ابتدا کمی از مشخصات آن‌ها بیشتر بدانیم.

ساده

این محصول از ورق های فولادی ساده به تولید می رسند و دارای سایز های مختلفی از ۵ تا ۲۲ می باشند. ارتفاع این محصول از ۳۰ میلی متر تا ۴۰۰ میلی متر است و در ساخت پل های باربر، ساخت قاب و چار چوب،اتاق اتومبیل و … کاربرد دارد.

 مشبک

این محصول برخلاف ناودانی ساده دارای سوراخ هایی می باشد که این سوراخ ها برای بستن پیچ و مهره استفاده می شود و به دلیل همین سوراخ ها که به شکل شبکه شبکه می باشند به آن ناودانی مشبک گفته می شود که برای تولید قفسه های تولیدی و سازه های فولادی کاربرد دارد.

ناودانی

ناودانی

انواع ناودانی براساس وزن

 سبک

منظور از سبک بودن این است که از وزن پایینی در جدول اشتال است. اگر بخواهیم بیشتر از کاربرد نبشی و ناودانی بگوییم این محصول بیشتر در اسکلت کامیون ها، مرمت بناها، سازه های دریایی کاربرد دارد.

 سنگین

منظور از سنگین بودن بدین معناست که وزن آن مطابق استانداردهای مشخص شده جدول اشتال می باشد.

جدول اشتال معیاری است که استاندارد بودن یا نبودن قطعات فولادی را مشخص می نماید.

انواع ناودانی بر اساس جنس

 آلومینیوم

این محصول از آلومینیوم تولید شده و از وزن سبکی برخوردار می باشند و بیشتر دارای حالت دکوراتیو می باشند و برای زیبا کردن نمای ظاهری ساختمان های لوکس بسیار پرکاربرد می باشند.

گالوانیزه

ناودانی‌های گالوانیزه نیز برای استفاده در ستون‌ها و سقف‌ها کاربرد دارند. هر یک از انواع این محصول در مدل‌ها، ضخامت‌ها و سایزهای متفاوتی به تولید می رسند و دارای ابعاد مختلفی می باشند. مشخصاتی مانند پهنای جان، ضخامت بال، پهنای بال، ارتفاع جان، سطح مقطع و … در این محصول  از  اهمیت زیادی برخوردار می باشد و هر گونه تفاوتی در هر یک از این موارد در عملکرد نهایی ناودانی تأثیرگذار است.

 شیروانی

 ناودانی شیروانی یکی از انواع ناودانی ها است که برای هدایت آب استفاده می شود. این محصول کمک می‌کند تا زمانی که آبی در اثر بارش باران و برف و بر پشت بام ساختمان ها به وجود می آید به پایین سرازیر شده و روی بام تجمع نکند. این محصول  را معمولاً از جنس گالوانیزه یا استیل به تولید می رسند تا در برابر زنگ ‌زدگی و رطوبت مقاوم باشد.

ویژگی ناودانی

  • سرعت نصب و اتصالات
  • مقاومت بسیار بالای ناودانی ها در دهانه ها و خرپاها
  • اشغال فضای کم در عین حال مقاومت بالا
  • کارابودن در یک درازا طولانی
  • کم بودن پرتی
  • کم بودن وزن اسکلت فلزی
  • تحمل در برابر ضربه
  • استاندارد ها

استاندارد

این پروفیل براساس دو UPN و UPE به تولید می رسند. در استاندارد UPN بال ها مخروطی شکل می باشند ولی در استاندارد UPE بال ها موازی و دارای ضخامت یکسانی می باشند. که در تایین قیمت نبشی و ناودانی تاثیر گذار خواهد بود.

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *