انواع ورق دو میل

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 12 میانگین: 5]

 قیمت ورق سیاه 2 میل چیست؟

در این مقاله با قیمت ورق سیاه 2 میل، مراحل تولید ورق سیاه دو میل، ویژگی های ورق سیاه 2میل، ابعاد آن، کاربردها و نوع آنها در سایت آهن حامی آشنا می‌شوید.

ورق سیاه 2 میل طی فرایند نورد گرم ساخته می‌شود و آلیاژ مورد نیاز آن ST37 می‌باشد. این نوع فرآورده فولادی خواص مکانیکی زیادی دارد. در مواردی مانند جوش پذیری و انعطاف پذیری مطلوب را دارد و همچنین از ورق سیاه دو میل در پروژه‌های صنعتی و ساختمانی به طور گسترده استفاده می‌کنند.

عوامل موثر بر قیمت ورق سیاه 2میل:

به صورت کلی قیمت فرآورده‌های آهنی و فولادی تحت تاثیر فاکتورهای متشابهی افزایش یا کاهش می‌یابند که به بررسی برخی از آنان می‌پردازیم:

 1. قیمت مواد اولیه برای ساخت ورق سیاه
 2. هزینه‌های مربوط به حمل و نقل
 3. میزان عرضه و تقاضا
 4. نوسان ارز
 5. افزایش و یا کاهش قیمت محصولات فولادی در سطح جهانی
 6. رونق صنایع وابسته و مصرف‌کننده ورق سیاه
 7. کاهش یا افزایش قیمت نفت و ….

مراحل تولید ورق سیاه 2 میل/ ورق گرم

این ورق برای تولید در دمای بسیار بالایی قرار می‌گیرد، برای تولید ورق سیاه ابتدا پودر سنگ آهن را تهیه و بعد آن را تبدیل به گندله می‌کنیم. گندله همان کلوخ است که حدودا 1 تا 1.5 سانت دارای قطر است و یک‌دست‌اند و در مرحله اول خام‌اند و مقاومتی ندارند ولی بعد از خشک و پخته شدن مقاومت آن بالا می‌رود. در این قسمت مگنتیت به هماتیت تبدیل می‌شود.

در مرحله بعدی مواد داخل کوره‌های قوس قرار می‌گیرد و بعد از ذوب شدن، خنک می‌شوند و سپس توسط نورد گرم(مرحله ای است که فلز به دست آمده را بین دو غلتک چرخان برعکس یکدیگر قرار می‌دهند تا اندازه دلخواه را به فلز بدهند، نورد گرم یعنی در درجه‌ای بالاتر از درجه تبلور فلز است قرار می‌دهیم) تبدیل به ورق سیاه دلخواهمان می‌شود.

برای ساخت ورق سیاه، اول تختال‌ها را در کوره‌هایی که از پیش  گرم  شده اند، حرارت می‌دهند سپس یک پوسته اکسیدی روی آن تشکیل می‌دهند. برای اینکه پوسته اکسیدی را از بین ببرند عملیات پوسته شویی روی تختال‌ها انجام می‌شود. در مرحله بعد  نورد خشن، قطعات را از بین غلتک‌ها عبور می دهد.

این کار را به خاطر کاهش ضخامت تختال‌ها انجام می‌دهند. بعد از پایان مرحله نورد خشن، ورق‌ها به مرحله نهایی انتقال می‌یابد و در نهایت مرحله تولید ورق سیاه دو میل به پایان می‌رسد. با این وجود قیمت ورق  سیاه 2 میل متفاوت است.

 

سه ویژگی ورق سیاه دو میل

 • از نورد گرم ساخته می شود.
 • آلیاژ مصرفی آن ST37  است.
 • طول و عرض های آن متفاوت و ضخامت 2 میلی متر دارد.

ابعاد ورق سیاه 2 میل

یکی از عوامل تاثیر گذار در این محصول ضخامت آن می باشد که حدود دو میلی متر است، همچنین ورق سیاه دو میل را در ابعاد مختلف بر حسب میلی متر تولید و وارد بازار می کنند از جمله مواردی که استفاده می شود در زیر به آن پرداخته ایم.

 • ابعاد 6000 در 1500
 • ابعاد 6000 در 2000
 • ابعاد 12000 در 2000
 • ابعاد 2000 در 1000
 • ابعاد 2500 در 1250
 • ابعاد 6000 در 1000

به همین دلیل قیمت ورق سیاه 2 میل نسبت به انواع دیگر آن قیمت مناسب تری دارد در بالا ابعاد آن را به صورت نمونه ذکر کرده‌ایم.

به طور مثال از این ورق در حالت رول به صورت معمول با عرض 1000، 1250، 1500 و 2000 میلی متر ساخته می‌شود. در حالت رول شده، طول این محصول نامحدود می‌باشد.

اما باید به این نکته توجه کنید، که در بیشتر موارد ابعاد ورق آهن به درخواست مشتری و به صورت سفارشی سازی شده می‌باشد.

برای اطلاع از قیمت ورق سیاه دو میل با ما همراه باشید.

قیمت ورق سیاه دو میل

قیمت ورق سیاه دو میل

کاربردهای ورق سیاه 2 میل

 • تولید بدنه فولادی اتومبیل های خاص
 • ساخت انواع لوازم خانگی فولادی
 • تولید  انواع مقاطع فولادی مشبک و پانچ
 • ساخت صفحات کاربردی  در ستون سازه ها
 • خودرو سازی
 • ساخت سیلو

چرا به ورق سیاه 2 میل، نورد گرم نیز گفته می‌شود؟

به دلیل استفاده از مراحل نورد گرم شکل ورق تغییر می‌کند و مات مانند می‌شود. در ادامه درباره تفاوت نوردگرم و سرد نیز توضیح داده‌ایم.

تفاوت نورد گرم و نورد سرد در چیست؟

نورد گرم: قرار گرفتن فولاد در دستگاه نورد کاری در دمای بالا، حتی بالا‌تر از دمای تبخر مجدد خود فولاد می باشد، وقتی فولاد در درجه حرارتی بالاتر از دمای تبخیر خود قرار دارد، شکل دهی به آن کار راحتی می‌شود، این ورق در جوشکاری ومشاغل فنی برای ساخت وسایلی مثل میله راه آهن و میله آی شکل استفاده می‌شود.

نورد سرد: همون مراحل اولیه نورد گرم را طی می‌کند اما مراحل پرداخت طولانی‌تری گذرونده که در ادامه درباره آن صحبت می‌شود، تو این مراحل فولاد سرد شدۀ نورد گرم در یک فرایندی نورد کاری صورت گرفته می‌شود ( البته در دمای محیط این عملیات انجام شود. )

مراحل موجود موجب تولید فولاد با تلورانس، اندازه مشخص و کیفیت بالا، کشش به صورت سرد دلیل افزایش حالت کششی محصول می‌شود و دیگر نیازی به عملیات حرارتی ندارد،نورد چرخشی باعث رفع عیوب سطحی می‌شود، بهتره برای نورد سرد از اسم فولاد غلتک کاری شده استفاده کنیم.

ورق سیاه دو میل چند نوع است؟

انواع ورق سیاه بر اساس مشخصاتی مثل ظاهر، ترکیب، مواد اولیه، ضخامت و آلیاژ و کاربرد آن شامل موارد زیر می شود.

به صورت کلی با دو شکل ذکر شده در بازار موجود است.

 1. رول
 2. شیت / بریده شده
قیمت ورق سیاه 2 میل

قیمت ورق سیاه 2 میل

ورق سیاه شیت یا فابریک

در صورت نیاز مشتری از این ورق‌ها  سفارشی تولید می‌شود. انواع مختلف ورق سیاه فابریک دارای ضخامت بیشتر از 15 میلی متر  و در ابعاد‌های 12، 1.5،2.5، 16، 212، 26، و 1.56 در بازار موجود می‌باشد.

ورق سیاه  کلاف یا رول

با توجه به نام آن، این ورق‌ها به شکل رول وارد بازار می‌شوند. فرم رول، به شکل ورق‌های یک تکه و قابل برش در ابعاد دلخواه، ساخته می‌شود. به همین دلیل برای کاربردهایی با ابعاد غیر استاندارد از آن استفاده می‌شود.

ورق سیاه صنعتی

از این نوع ورق سیاه در کارهای صنعتی استفاده می کنند. ساخت پروفیل های با ابعاد بالا  یکی از موارد استفاده ورق سیاه صنعتی بشمار می رود و در صنایع صنعتی مثل کشتی سازی و پتروشیمی هم استفاده فراوانی دارد.

ورق سیاه معمولی

این نوع دارای دو گرید st37 و st52 است و از لحاظ کربنی با هم مختلف هستند و میزان کربن در سختی ورق سیاه موثر می‌باشد. ورق st52 به دلیل وجود کربن زیادتر از درجه سختی بیشتری برخوردار می‌باشد.

و در ترکیب آنها از عناصر دیگری مانند گوگرد، منگنز، سیلیسیم، گوگرد استفاده شده است همچنین درصدهای وجود این عناصر با هم فرق دارند.

تفاوت ورق سیاه با ورق روغنی:

همانطور که پیش‌تر هم گفتیم ورق سیاه نوعی ورق فولادی می‌باشد که به طریق نورد گرم تولید می‌شود. در صورتی که ورق روغنی به روش نورد سرد تولید می‌شود و سپس بنا به دلایل مختلف از جمله زنگ‌زدگی و خوردگی روغن‌کاری می‌شوند به همین دلیل ورق روغنی نامیده می‌شود.

به عبارت دیگر در صنایع فولاد به ورق‌هایی که با روش نورد گرم ساخته می‌شوند ورق سیاه و به ورق‌هایی که با نورد سرد تولید می‌شوند ورق روغنی می‌گویند. نکته دیگر این است که این ورق‌ها پایه و اساس تولید ورق‌های گالوانیزه هستند.

یکی از تفاوت‌های ورق سیاه و روغنی تفاوت قیمتی آن‌هاست و دلیل آن هم در نحوه تولید آن‌ها یا به عبارت دیگر کیفیت تولیدی آنها می‌باشد، ورق‌های تولید شده به روش نورد گرم کیفیت پایین‌تری نسبت به ورق‌های تولید شده با نورد سرد دارند. ورق‌هایی که با روش نورد گرم تولید می‌شوند بلافاصله در فرآیند تولید قرار می‌گیرند ویه همین سبب نیازی به گرمایش مجدد آن‌ها نیست.

طی روند تولید ورق سیاه زمانی که دمای آن کاهش یافت از حجم  آن نیز کاسته می‌شود، به عبارت دیگر می‌توان گفت که در روند تولید ورق سیاه کنترل تغییر سایز و شکل فولاد در قیاس با ورق روغنی کمتر است.

 

تفاوت دیگری که در مورد ورق سیاه و روغنی می‌توان نام برد، ویژگی‌های ظاهری این دو محصول می‌باشد. ورق‌های تولیدی به روش نورد گرم  دارای سطح نسبتا خشنی می‌باشند و ابعاد و اندازه آن‌ها نیز به دلیل کاسته شدن حجم آن پس از تولید زیاد دقیق نیست.

افرادی که به دنبال قیمت پایین‌تر هستند و کیفیت ظاهری محصول برای آنها اهمیت چندانی ندارد و بیشتر استحکام و ویژگی‌های مکانیکی محصول برایشان مهم است ورق سیاه بهترین گزینه برایشان است.

قیمت ورق سیاه دو میل

برای ارتباط‌گیری با شرکت آهن حامی می‌توانید به صفحه تماس با ما مراحعه کنید. با توجه به نوع و کیفیت مواردی که در آن به کار می‌رود  و نوسان قیمت نسبت به نرخ ارز در بازار قیمت ورق سیاه 2 میل متفاوت است. برای اطلاع از قیمت  دقیق با سایت آهن حامی در تماس باشید.

6 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *